Antverpy

V Antverpách jsme zjistili, že každý město je krásný, když je krásný počasí. Teda naopak, zjistili jsme, jak i fajn město dokáže být během deštivého počasí za tmavého dne jednoduše pochmurné. Ale i tak jsme si to moc užili! Jestli se chystáte do Belgie (a to se teda chystejte, Ryanair lítá do Bruselu za pár stovek - my letěli asi za devět set), tak nesmíte minout článek o bydlení a ubytování této země vaflí! : )

A teď konečně 5 věcí, které zažít v Antverpách i bez peněz! Nezmiňuju tady takové klasiky jako je náměstí Grote Markt a okolní katedrály a kostely, protože ty nemůžete minout. A doporučuju jen místa, která jsme během jednoho dne stačili navštívit, budu ráda za další tipy! Je škoda, že jsme tam byli v neděli, kdy žádné obchody otevřené nejsou, ale vy se projděte po stopách Antverpské šestky a kupte si nějaký pořádný námořnický svetr v přístavu.

1. MAS - Museum aan de Stroom - tohle muzeum na řece má DESET PATER a z toho horního panoramatického (vlastně ze střechy) uvidíte na celé město ze všech stran. Vstup je zdarma, dole stačí říct, že jdete jen na střechu. Patra spojují eskalátory (výtahy jsou jen pro invalidy); takže si tak každé druhé-třetí patro můžete prohlídnout i nějakou výstavu zdarma, ty ostatní jsou třeba za pět-deset eur, my po nich nijak extra netoužili. Prvních pět fotek je právě z MAS! A vidíte tam i můj malý nový kompakt Nikon 1 J1 s objektivem 10 - 30 mm, na cesty geniální (i tak si ale k němu hodlám pořídit pevný objektiv na outfitovky a detaily). : )

2. Hlavní nádraží - to v Antverpách patří mezi pět nejkrásnějších na celém světě. Je to tam fakt krásný a velký, skvěle osvícený a... VELKÝ! V přízemí se prodávají jízdenky a vlaky jezdí v -1, -2 a +1, na všech stranách. Člověk se tam ale překvapivě orientuje naprosto v pohodě, ale je to trochu jiné kafe než ten náš pražský hlavák. Míň bezdomovců.

3. Chinatown - Antverpy jsou jediným městem v Belgii s čínskou čtvrtí. Je to sice jediná ulice (Van Wesenbekestraat), hned u výše zmíněného nádraží. Říká se, že je to "diamant všech světových Chinatownů", no, jednou vám sem napíšu o tom sanfranciském a to uvidíte, co je to diamant. Ale pokud máte rádi pravá čínská jídla, čínskou medicínu a čínské supermarkety s čínskými surovinami, tak si to tu určitě detailně projděte, možná odejdete s šikmýma očima a tvářemi plnými rýže.

4. Portugalská čtvrť - čínskou ulicí dojdete na takové náměstíčko, to přejdete a jste u Portugalců! Ať vejdete kamkoliv, u žádné kavárny ani baru neuděláte chybu. Všude si budou portugalští číst portugalské noviny, koukat na brazilské fotbalové zápasy a obsluha na vás také bude mluvit portugalsky. Pokud je budou mít, rozhodně si musíte dát pastéis de nata, což je portugalská dobrůtka, po které se opravdu utlučete. Babô potvrdí.

5. Komiksy - v Antverpách se 26.4.2015 koná velikánský Comic Con, pro fanoušky komiksů je Belgie jako dělaná. Stačí se ale procházet městem a uvidíte různá umělecká díla v obrovském měřítku. A celkově se tam snaží o nějaké to umčo, takže můžete potkat oháčkovaná kola a další artsy fartsy dílečka.

Bonus: hlavně mějte Use It mapu a neztratíte se nikde! : )

Kabát - adidas NEO

Sukně - Alexander Wang x H&M

Tričko - Primark

Svetřík - S.Oliver

Boty - Peko