The Getty Center

Rozhodla jsem se, že ty pražské články budu trošku prokládat těmi americkými / cestovacími. Snad neva. The Getty Center je muzeum, které se nachází na kopci nad Los Angeles. Založil ho Jean Paul Getty, jeden z největších amerických boháčů /a jeho vnuk zas založil Getty images, jednu z nejznámějších světových fotobank/. Akorát tyjo - dostat se tam! Městská hromadná doprava nemá v Los Angeles moc smysl. S kamarádkou jsme bydlely v bytě v centru - ve West Hollywood - přitom kdybychom tam chtěly jet MHD, tak bychom musely třikrát (!) přestupovat. Hloupost. Nakonec jsme tam jely (hříšně drahým!) losangeleským taxíkem /a zpátky taky/. Příště už jenom Uber (a když se registrujete přes ten můj link, tak máte dvě stovky na první jízdu v Praze zadarmo). Když se tam teda konečně nějak dokodrcáte, čeká vás ještě párminutová jízda tramvají, která trochu připomíná petřínskou lanovku (ale jede dál, je větší a modernější). A zadarmo. Celé muzeum je zadarmo. Komentované prohlídky jsou zadarmo. Voda je zadarmo. Dokonce i sednout a lehnout na trávu si můžete lehnout bez ostychu a zadarmo.

Jedné komentované prohlídky (the museum highlights) jsme se s kamarádkou zúčastnily, viděly jsme ty největší pecky, které tyhle budovy skýtají - všichni jsou nejpyšnější na GoghovyKosatce. Ale ta tour byla trochu moc stavěná pro Američany (u jednoho obrazu nás čekal například jednoduchý výklad o renesanci, protože nikdo nevěděl, co to nějaká renesance je) a návštěvníci z toho evropského umění, na které jsme my tady zvyklí, úplně tekli. Naprosto úžasné ale byly okolní zahrady a architektura objektu. A TEN VÝHLED! Takže doporučuju všem, co mají někdy v plánu do LA jet. : ) A nezapomeňte ani na Getty Villu!

P.S.: Jo, nebe je v Americe úplně jiné. Modré a modřejší. Bez mráčků. Ta modrá je úplně jiná než ta evropská modř!

P.P.S.: Getty Center je se svými 1.3 miliony návštěvníků /za rok/ v desítce nejnavštěvovanějších amerických muzeí - a to je co říct. Woohoo!

Sukně -

Isabel Marant pour H&M

, košile -

Uniqlo

, tenisky -

Nike Air Max

, kabelečka -

Parfois

, brýle -

Bershka